تازه های سایت

کد مطلب: 50280
9. تير 1401 - 8:09
کارشناس شیلات جهاد کشاورزی نهاوند گفت: طی ۶ ماه گذشته ۱۷ مزرعه از مزارع غیرفعال پرورش ماهی در نهاوند احیا و به چرخه تولید بازگشتند.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، مصطفی کزازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار کرد: از سال ۹۲ بر اثر بیماری vhs و دیگر مشکلات، اغلب مزارع پرورش ماهی نهاوند تعطیل و غیر فعال شدند که با توجه به جایگاه شهرستان در تولید بیش از ۷۵ درصد شیلات استان پیگیری لازم از سوی مسئولان برای حل مشکل در دست اقدام قرار گرفت.

وی گفت: یکی از مهمترین مزارع پرورش ماهی شهرستان که در اثر سیل و آلودگی ویروسی تعطیل شده بود سایت قزل دانش به عنوان مرکز استراتژیک اصلاح نژاد در غرب کشور و بزرگترین مزرعه استان همدان با مجوز ۲۸۰ میلیون تکثیر و تفریخ و ۱۰۰۰ تن پرورش ماهی در سال است که برای بازگرداندن آن به چرخه تولید اقدامات خوبی صورت گرفت.

کارشناس شیلات جهاد کشاورزی نهاوند افزود: در حال حاضر ۴/۲ میلیون تخم چشم‌زده در این سایت رهاسازی شده که با به پیک تولید در این مزرعه در آینده نزدیک می‌توان از ورود ۴۰ درصد تخم چشم‌زده خارجی به کشور و خروج ارز جلوگیری کرد ضمن اینکه ظرفیت تولید ۲۵ درصد بچه ماهی کشور در این سایت وجود دارد.

وی به اقدامات صورت گرفته برای بازگرداندن این واحد بزرگ تولیدی اشاره کرد و افزود: سال گذشته جلساتی در شورای تامین برای رفع مشکل پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و تامین اعتبار برای لوله‌کشی از سرچشمه تا مزرعه صورت گرفت که یکی از نتایج آن بازدید ریاست شیلات ایران از سایت بود و بنا شد در سفر ریاست جمهوری به استان رونق دوباره به این سایت داده شود. 

کزازی با بیان اینکه هدف اصلی واحد شیلات در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند توجه ویژه به راه‌اندازی مزارع تعطیل شده و اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و مکانیزه کردن مزارع برای روند تولید است افزود: در این راستا تاکنون ۲۴ میلیارد تومان طرح برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش و ۳ میلیارد تومان نیز برای دریافت مکانیزه کردن مزارع به بانک معرفی شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این به منظور افزایش ارزش  افزوده محصولات شیلاتی و ایجاد جهش صادراتی طی هماهنگی‌های صورت گرفته بازدیدی از سوی هیئت روسی در این شهرستان صورت گرفت که در این بازدید برای خرید محصولات شیلاتی تصمیماتی اتخاذ شد. 

کارشناس شیلات جهاد کشاورزی نهاوند تقویت تشکل ها و تعاونی های شیلاتی و ترویج مقاوم‌سازی ماهی در برابر بیماری‌ها و استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی مانند یووی و ٱوزون ژنراتور در ورودی‌های آب مزارع و دارای فیلتر در خروجی مزارع برای پالایش آب رودخانه‌ها و ساخت مزارع صنعتی با هدف مقابله با کم آبی را از دیگر برنامه های شیلات نهاوند عنوان کرد.

وی جایگاه شهرستان را در بخش شیلات استان محوری و مهم عنوان کرد و گفت: سهم نهاوند در صنعت آبزی‌پروری استان همدان در بخش تکثیر و تفریخ ماهیان سردابی ۹۰ درصد و در بخش پرورش ماهیان سردابی و گرمابی ۷۵ درصد است.

کزازی ظرفیت‌های قابل توجه شیلات شهرستان را برشمرد و افزود: دریافت مجوز تولید ۱۶۸ میلیون تفریخ و ۲۰۰ میلیون تکثیر و در زمینه پرورش مجوز تولید ۴ هزار و ۵۰۰ تن ماهی سردابی و ۱۰ تن ماهی گرمابی در ۸۶ مزرعه فعال و نیمه فعال از جمله ظرفیت‌های ما در بخش شیلات است.

وی گفت: شهرستان نهاوند در حوزه آبزی‌پروری از پشتیبانی‌های خوبی نظیر مجتمع فرآوری محصولات شیلاتی قزل پروتین با ظرفیت ۱۰۰۰ تن در سال و نمایندگی‌های خوراک فرادانه و بهدانه بهره می‌برد که کمک خوبی در رونق صنعت آبزی‌پروری شهرستان است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما