تازه های سایت

کد مطلب: 39226
6. آبان 1398 - 8:56
مدیرکل موزه ملی ایران گفت:کاوش مجدد در لایه‌های تحتانی تپه گیان می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از دوره‌های مس و سنگ ارائه کند.

به گزارش پایگاه خبری گرو، جبرئل نوکنده مدیر کل موزه ملی ایران در حاشیه تصویر برداری از مستند جدید نهاوند تاریخ فرهنگ و تمدن ضمن استقبال از ساخت فیلمی مستند در خصوص تاریخ و تمدن نهاوند گفت: تپه گیان نهاوند، یکی از محوطه‌های پیش از تاریخ ایران است که کاوش‌های باستان شناسی در آن صورت گرفته است که این تپه در کنار تپه سیلک کاشان، تپه حصار دامغان، تپه چشم علی، این‌ها در واقع شناسنامه گاهنگاری ایران حساب می‌شوند.

او بیان کرد: تپه گیان نهاوند که در یک منطقه فرهنگی واقع شده در واقع پلی بین فلات مرکزی و زاگرس مرکزی بازی می‌کرده بویژه در دوره مس و سنگ که از طریق جاده‌ای که امروز به نام جاده خراسان بزرگ می‌شناسیم و این جاده تا سرزمین بین النهرین و در این مسیر اصلی قرار داشته است.

مدیر کل موزه ملی ایران افزود: در لایه‌های تحتانی تپه گیان، سفال‌هایی را می‌بینیم که در واقع این سفال‌ها مشابه آن چیزی است که ما در سیلک جنوبی می‌شناسیم و ما می‌دانیم که منطقه سیلک و کاشان و این منطقه فلات مرکزی، فلزات را در این مقطع زمانی تولید می‌کردند و از این مسیر از طریق تپه گیان و گودین به جاده بین النهرین ارسال می‌شد.

نوکنده  بیان کرد: بنظر من، کاوش مجدد در لایه‌های تحتانی تپه گیان می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از دوره‌ای که به نام دوره مس و سنگ ما می‌شناسیم بما بدهد که اطلاعات ما متاسفانه اندک است که انشاء الله کاوش مجدد انجام بگیرد و همانند گودین اطلاعات باستان شناسی جدیدی به باستان شناسی ایران اضافه بشود و این محوطه واقعا یک محوطه مهم از نظر اطلاعات باستان شناسی است و تمام دنیا خوشبختانه این محوطه را شناخته و ما در موزه ملی ایران، یکی از افتخاراتمان داشتن آثاری ازاین محوطه پیش از تاریخ مهم ایران است.

همچنین مهندس امید کمالوند مدیر اجرایی در مجموعه موزه ملی ایران باستان بیان کرد: بعنوان قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه ملی ایران، برترین آثار فرهنگی بدست آمده حاصل از کاوش‌های باستانی کشور در این موزه نگهداری میشود که بیش از سه هزار اثر از این آثار در گالری‌های این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

او افزود: از عمده آثار بنمایش درآمده، آثارحاصل از کاوش‌های باستانی تپه گیان نهاوند است که شامل سفال‌های دوره مس سنگی و همچنین کتیبه معبد لائودیسه است که در طبقه هم کف موزه ایران در گالری اشکانی به نمایش در آمده است و این آثار در واقع زبان گویای تمدن ۷۰۰۰ ساله شهر تاریخی نهاوند هستند.

انتهای پیام/س

دیدگاه‌ها

نهاوند تاریخچه کهن ایران نهاوند مهد تاریخ تمدن وطبیعت ایران زمین نهاوند پایتخت سلوکیان در ایران نهاوند پایتخت ساسانیان در ایران نهاوند پایتخت تمدن اسلامی و دروازه ورود آن به ایران نهاوند مرکز ایالت ماه نهاوند ایران باستان

دیدگاه شما