تازه های سایت

کد مطلب: 31788
31. تير 1396 - 8:46
نماینده وزیر مسکن و شهرسازی به همراه نماینده نهاوند در مجلس و برخی از مسئولان از 3 پروژه شهری نهاوند بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری گرو، پیرو جلسه حسن بهرام نیا نماینده نهاوند در مجلس با وزیر مسکن و شهرسازی، نوروزیان به‌عنوان نماینده وزیر و مدیرکل راهبردی و مدیریت طرح‌های بازآفرینی وزارت مسکن و شهرسازی از سه طرح میدان مرکزی، ساماندهی بازار سنتی و بافت فرسوده منطقه پای قلعه نهاوند بازدید کرد.

در این بازدیدها حمیدوند فرماندار نهاوند، ترابی معاونت میراث فرهنگی استان و نمایندگان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر حضور داشتند و تصمیمات لازم جهت اخذ بودجه صورت پذیرفت.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در این بازدید گفت: با پیگیری انجام‌شده استاندار همدان دستور تخصیص اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی برای احداث میدان مرکزی نهاوند را داده است که با توجه به وصول این مبلغ توسط شهرداری، از شورای شهر و شهردار خواستارم پیگیر ادامه کار این پروژه باشند.

وی اظهار داشت: نقشه مقاوم‌سازی، مرمت و بازسازی بازار سنتی نهاوند به طول یک کیلومتر با راسته‌بازارها تهیه و تنظیم و برآورد هزینه شده است که جمعاً ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که برای اجرای فاز اول آن نیازمند ۳ میلیارد تومان اعتبار هستیم که این بافت تاریخی و ارزشمند را در بافت مرکزی نهاوند احیا و حفظ کنیم.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: احداث میدان مرکزی، مرمت بازار تاریخی و بازسازی منطقه پای قلعه مطالبه برحق مردم نهاوند است.

وی اظهار داشت: پیگیر حل مشکلات این سه پروژه هستیم زیرا این پروژه‌ها از مطالبات جدی مردم شهرستان نهاوند هستند.

بهرام نیا گفت: در جلسه‌ای که اخیراً در استانداری با حضور معاون وزیر مسکن و شهرسازی برگزار شد، بحث احداث میدان مرکزی نهاوند، مرمت بازار تاریخی نهاوند و بازسازی منطقه پای قلعه مطرح شد و ما از وزیر درخواست تأمین اعتبار برای این پروژه‌ها را دادیم که وزیر محترم نیز در این زمینه قول مساعد دادند.

وی تصریح کرد: هر اقدامی که در شهرستان نهاوند صورت می‌گیرد در سایه همکاری امام‌جمعه محترم، فرماندار و سایر مسئولان صورت می‌گیرد که خوشبختانه در سایه این پیگیری‌ها و تعامل‌ها امروز شاهد قول مساعد تأمین بودجه و اعتبار برای اجرای این سه پروژه مهم شهر نهاوند هستیم.

همچنین در این بازدید با تماس تلفنی بهرام نیا با ایزدی معاون وزیر وی دستور و موافقت خود را با تملک خانه صمصام واقع در بازار سنگ میل به سمت خیابان فجر الاسلام را صادر کرد.

در این بازدیدها علاوه بر قول مساعد مبنی بر تأمین اعتبار برای ادامه پروژه‌های مذکور مقرر شد کارگروه بازآفرینی در شهرستان تشکیل و علاوه بر تعریف طرح‌های موصوف در قالب کار این کارگروه نقشه همه سازمان‌ها برای تحقق یک اقدام جامع برای شهرستان (ولو نقش نظارتی) مشخص و تعریف شود و با ورود جدی مدیریت شهری پیگیری خواسته‌ها و مطالبات در این زمینه دنبال شود.

همچنین در ادامه این بازدید طرح مسیر گردشگری در شهر نهاوند با محوریت بافت و بناهای تاریخی شهر (از محدوده میدان مرکزی و مقبره شیخ ابوالعباس نهاوندی تا حمام حاج‌آقا تراب، بازار سنتی و محوطه تاریخی لائودیسه) موردبررسی قرار گرفت که مقرر شد با همکاری میراث فرهنگی، شهرداری و مجموعه مدیریت شهری طرح آن تنظیم و جهت پیگیری و تأمین اعتبار ارائه شود.

بهرام نیا بیان کرد: بازار تاریخی نهاوند از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است زیرا هم در بحث گردشگری و جذب گردشگران بسیار مهم است و هم سبب رونق اقتصادی شهرستان می‌شود از همین روی مرمت و مسقف کردن این بازار باید انجام شود.

نماینده مردم نهاوند بیان کرد: محله پای قلعه نیز دارای قدمت تاریخی طولانی است و ازنظر هویت بخشی برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: امیدواریم با توجه به اهمیت این پروژه‌ها و خواسته‌های مردم شهرستان در این زمینه، مسئولان مساعدت‌های لازم را انجام دهند که بودجه و اعتبار کافی برای اجرای این پروژه‌ها تأمین شود.

فرماندار نهاوند نیز در ادامه این بازدیدها گفت: احداث میدان مرکزی شهر جزء خواسته‌های مردم نهاوند است زیرا این میدان نمادی برای شهرستان است و در آینده محلی برای تجمع و گردهمایی‌های مردم شهرستان در مناسبت‌های مختلف خواهد بود.

کریم حمیدوند اظهار داشت: تاکنون هزینه‌های زیادی برای تملک مکان این میدان صرف شده است و ما نمی‌توانیم این پروژه را نیمه‌کاره رها کنیم.

وی تصریح کرد: منطقه پای قلعه نیز در مرکز شهر قرار دارد که با توجه به این‌که نهاوند روی گسل زلزله قرارگرفته است این منطقه نیاز به احیاء و بازسازی دارد.

حمیدوند افزود: با توجه به این‌که اجرای این پروژه‌ها نیاز به اعتبار زیادی دارند امیدواریم با مساعدت مسئولین اعتبار لازم برای این پروژه‌ها تأمین شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما