تازه های سایت

کد مطلب: 18704
9. ارديبهشت 1393 - 10:25
پایگاه خبری گرو: رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نهاوند گفت: نهادینه کردن فرهنگ اهدای کتاب در جامعه می‌تواند به تقسیم دانش در بین شهروندان کمک کند.

3753c8d07292392da47db4abbaba8304

زینب سیف در گفت و گو با خبرنگار سایت گرو گفت: طرح اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی در شهرستان نهاوند همزمان با استان همدان از 6 اردیبهشت در همه کتابخانه‌های عمومی به صورت فراگیر شروع شده است.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی سکاندار گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، با تأکید بر مزین شدن سال جدید توسط مقام معظم رهبری به سال «اقتصاد و فرهنگ» گفت: این اداره با برنامه‌ریزی و ارائه سند و چشم‌انداز در سال 93 در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی تمام تلاش خود را در راستای محقق شدن این شعار انجام خواهد داد.

وی از آغاز طرح «اهدای کتاب» در کل استان همدان  و شهرستان نهاوند خبر داد و اظهار داشت: این طرح با شعار اهدای کتاب، تجلی عزم ملی در تعالی فرهنگ ایران اسلامی کار خود را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهرستان بسیج همگانی می طلبد افزود: به منظور گسترش مشارکت همگانی و احساس تعلق خاطر و ارتباط خانواده ها به ویژه نسل جوان با کتابخانه های عمومی و استفاده همگانی از کتابهای مفید و بلااستفاده ی موجود در منازل و ادارات ، کتابخانه های عمومی شهرستان اقدام به اجرای طرح اهدای کتاب، اهدای اندیشه نموده است.

رئیس کتابخانه های نهاوند گفت: يكي از راه هاي تقویت منابع کتابخانه های عمومی اهداء كتاب از سوی مردم به این مراکز می باشد. با اجرای این طرح مراجعین و علاقمندان با اهدای هر کتاب بلا استفاده ای که در منزل دارند به رفع کمبود کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان کمک شایانی می نمایند.

وی افزود: علی‌رغم وجود ابزارهای ارتباطی و علم‌آموزی همچون فضای مجازی، نشریات،‌ رادیو و تلویزیون، کتاب همچنان بهترین ابزار ارتقای سطح معرفت است.

وی ادامه داد: در این طرح کتابخانه‌ها به عنوان مراکز اصلی جمع‌آوری کتاب‌های اهدایی هستند.

وی افزود: مرحله بعد از تحویل کتاب، جمع‌آوری کتب در محل تعیین شده، بررسی و گزینش کتاب‌ها، جداسازی کتاب‌های قابل استفاده و سپس تشکیل بانک اطلاعاتی از کتاب و اهداکننده است.

سیف بیان داشت: مرحله بعد از ارزیابی کتب اهدایی، توزیع کتاب است که با توجه به شناسایی ظرفیت‌ها و ضعف منابع کتب در کتابخانه‌ها، کتاب‌ها برای کتابخانه مرکزی، نهادی، روستایی و مشارکتی تقسیم‌بندی می‌شود و در اختیار کتابخانه‌های عمومی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به برنامه ریزی های این اداره برای سال جدید که از طرف مقام معظم رهبری به نام سال"اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" مزین شده است، عنوان کرد: امیدواریم امسال در عرصه کتاب و کتابخوانی در شهرستان  نهاوند شاهد رشد خوبی باشیم.

سیف گفت: در سال جدید تلاش خواهیم کرد که خدمات ارائه شده در کتابخانه های عمومی کیفی تر و به روزتر باشد و در این زمینه مشارکت مردمی در طرح هایی همچون طرح اهدای کتاب مؤثر و ارزنده خواهد بود.

وی در ادامه از اجرای طرح «جمع‌آوری سیار» خبر داد و گفت: در این طرح شماره‌های تماس در هر شهرستانی معرفی شده و پس از تماس اهداکننده، کتاب‌های اهدایی از درب منزل جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود در این نحوه جمع آوری اهدا کننده کتاب ادرس محل اهدای کتاب را به شماره 30008561223344 پیامک میکند و واحد سیار طرح اهدای کتاب این کتاب ها را از آنها تحویل میگیرد.

سیف افزود: برای اهدای کتاب در این شهرستان، کتابخانه عمومی شهید حیدری به عنوان کتابخانه پایلوت شهرستان معرفی شده و همشهریان برای اهدای کتاب و مراجعه می‌توانند با شماره تلفن 3240466 تماس بگیرند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به فرهنگ و هنر غنی مردم عزیز این شهرستان این طرح به خوبی اجرا شده و همگان را به مشارکت در این طرح دعوت کرد.

دیدگاه شما

پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا