تازه های سایت

کد مطلب: 53997
20. شهريور 1402 - 7:47
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی نهاوند با اشاره به برداشت گردو از ۴ هزار هکتار از باغات گفت: نهاوند با تولید سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گردو جایگاه دوم استان بعد از تویسرکان را دارد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، علی مروت امیری اظهار کرد: شهرستان نهاوند یکی از مراکز مهم تولید گردو در استان همدان است که سالانه هزاران تن محصول با کیفیت را روانه بازار مصرف می‌کند.

وی افزود: از مجموع ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار  باغات شهرستان نهاوند ۴ هزار هکتار زیر پوشش کشت گردو قرار دارد که ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار آن بارور است‌

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با بیان اینکه نهاوند با تولید سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گردو جایگاه دوم استان بعد از تویسرکان را دارد افزود: با توجه به کیفیت خوب محصول برداشتی این شهرستان بخش‌هایی از گردوی تولیدی به صورت مغز خشک به کشورهای همسایه صادر می‌شود که می‌تواند صرفه اقتصادی این محصول را برای کشاورزان بالا ببرد.

وی از اصلاح نژاد درختان گردو به عنوان یکی از راهکارهای ارتقای کیفیت محصول گردو عنوان کرد و افزود: افزایش بهره‌وری و میانگین تولید در شرایط فعلی کشور از مهمترین دغدغه‌های ما در حوزه باغداری است که با استفاده از شیوه مدرن باغداری و اصلاح نژاد امکان‌پذیر است.

امیری گفت: در این راستا طی چندین مرحله در سال‌های گذشته عملیات سرشاخه‌کاری و پیوندک گردو با روش فرانکت و چندلر بر روی حدود ۴ هزار و ۵۰۰ اصله درخت گردو با هدف پوست نازکتر و مغز سفیدتر شدن گردو به عمل آمد که با استقبال خوب کشاورزان مواجه شد.

وی در ادامه آفت کرم خراط را یکی از مشکلات درختان گردو خواند و افزود: این ‌‌کرم به عنوان یکی از مشکلات درختان گردو در سطح ۴۵ درصد باغات استان به ثبت رسیده که کیفیت و میزان تولید را با کاهش مواجه می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با بیان اینکه در راستای مبارزه با کرم خراط تاکنون دو کلاس آموزشی از سوی اداره ترویج جهاد کشاورزی با حضور باغداران برگزار شده است افزود: از آنجا که خشکسالی و عدم رطوبت می‌تواند باعث افزایش آفت کرم خراط شود می‌توان با آبیاری مناسب فضای مرطوبی را برای درختان گردو به وجود آورد.

دیدگاه‌ها

سلام و انتقاد.الان که فصل خریدوفروش گردو شروع شده است.چرا بایدگردوی باغداران نهاوند به نام مغزگردوی تویسرگان خام فروشی و بسته بندی شود.در بازار حافظ نهاوند بعضی مغازه ها اینکار را می کنند.این نه تنها جای تاسف داردو کم کاری جهادکشاورزی میراث فرهنگی و نماینده رو نشان می دهد.حق الناس باغداران و کشاورزان نهاوندی و مردم شهرستان را تضییع می کندکه نام شهرواقتصادشهردیگر بزرگ شود.این گناه است.لطفا گزارشی تهیه کنیدوفراخوان یک سرمایه گذارتا یک کارخانه کارتن سازی و زیرساخت و بازاریابی ایجادکنندوبرندگردوی نهاوندبنام باشدنه به نام شهردیگرباشد.با اینکه تویسرکان جزحوزه فرهنگی وهم زبانی است اما الان جز شهروفرمانداری دیگری فعالیت میکندو این اشکال دارد.در دیگرمحصولات نهاوندهم همینگونه است که بایداصلاح شود.واقعاچه برسرنهاوندبزرگ(قئینه فره گپ)افتاد#گردوی ایالتی ماه نهاوند.

دیدگاه شما