تازه های سایت

کد مطلب: 56389
22. خرداد 1403 - 7:17
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از کشت ۴۶۰ هزار هکتار گندم آبی و دیم در اراضی این استان خبر داد و گفت: در استان همدان خرید ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تن گندم در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، علی بایگانه با اشاره به پیش‌بینی تولید۸۰۰ هزارتن  گندم در استان همدان به خبرنگار ایسنا، گفت: با توجه به افزایش ۱۱ درصدی بارش درسال‌جاری، کشت مزارع استان خوشبختانه خوب است و در صورتی‌ که مشکلی به وجود نیاید و کشاورزان محصولاتشان را تحویل دولت دهند  پیش‌بینی خرید گندم محقق خواهد شد.

وی درباره آمادگی مراکز خرید، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۵ مرکز خرید آماده هستند و ۱۰ مرکز هم با انجام اصلاحات تا پایان خرداد آمادگی پیدا خواهند کرد در مجموع ۶۵ مرکز خرید آماده خرید گندم از کشاورزان خواهند بود.

بایگانه با بیان اینکه بخشی از گندم استان به صورت کشت قراردادی شرکت غله و تعاون روستایی است، اظهارکرد: کشاورزانی که قرارداد دارند محصولات خود را تحویل این مجریان خرید دهند زیرا مشوق‌هایی مثل کرایه حمل ۱۵۰هزار تومن به ازای هر تن تعلق در نظر گرفته شده است.

مدیرامور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به نظارت گروه‌های نظارتی با فعالیت‌های مرتبط با غلات، گفت: مدیریت برداشت، کمپانی‌ها، سوخت‌ها هماهنگی و ستاد برداشت غلات و دانه روغنی در استان برگزار شده است و نظارت بر غلات انجام خواهد شد.

نزدیک به ۳۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا

وی افزود: در استان همدان ۱۴۰ هزار هکتار جو آبی و دیم کشت شده که پیش‌بینی تولید از این سطح  ۳۳۰ تا ۳۵۰ هزار تن است.

بایگانه با اشاره به قیمت تضمینی جو و آمادگی مراکز خرید، گفت: قیمت تضمینی جو ۱۰ هزار تومان اعلام شده و با هماهنگی‌هایی که با تعاون روستایی انجام شده در هر شهرستان یک مرکز آماده برای تحویل محصول کشاورزان است و در صورتی که در بازار آزاد فروش نداشته باشیم دولت آمادگی خرید با قیمت تضمینی ۱۰ هزار تومان را خواهد داشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه دانه روغنی کلزا بیشترین سطح زیر کشت را در استان دارد، تصریح کرد: نزدیک به ۳۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در استان کشت شده که پیش‌بینی می‌شود ۵.۵ تا ۶۰۰۰ تن در استان برداشت و تولید صورت بگیرد.

وی با اشاره به فعالیت کارخانه روغن‌کشی خزل نهاوند، بیان کرد: هماهنگی با کارخانه صورت گرفته و به عنوان مرکز اصلی خرید در نظر گرفته شده است و در سه شهرستان‌ مراکز فرعی ایجاد می‌شود که کشاورزانی که تناژهای پایین دارند و در مناطق شمالی استان هستند بتوانند محصولاتشان را تحویل دهند و دچار مشکل نشوند.

 مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به کشت گل رنگ و کاملینا در استان، بیان کرد: در حال رایزنی با کارخانه روغن کشی و کشت کاملینا در شرکت صنایع بهشهر هستیم تا بتوانیم کاملیا را تحویل بگیریم.

بایگانه بیان کرد: برنامه امسال در کشت غلات گندم و جو در دیم‌زارها ۴۳۷ هزار هکتار بوده است که خوشبختانه طور کامل صد درصد اجرایی شده است.

وی با اشاره به کشت گیاهان تناوبی مثل حبوبات، دانه‌های روغنی، گیاهان دارویی و گیاهان علوفه‌ای، تصریح کرد: کشت این محصول به صورت ۱۰۰ درصدی نبوده و درصد پایین‌تری از برنامه مصوب محقق شده که با توجه به این مسئله در حال تلاش برای افزایش سطح زیر کشت گیاهان تناوبی در استان برای افزایش محصول هستیم.

بایگانه در رابطه با افزایش عملکرد غلات با استفاده از روش‌های نوین، خاطر نشان کرد: با ارائه روش‌های نوین به کشاورزان، آموزش ترویجی، ورود گیاهان تناوبی و گیاهان جدید در عرصه‌های آیش به  افزایش درآمد و تولید برای کشاورز و حاصل خیزی خاک برسیم.

وی با بیان اینکه برداشت جو کلزا از اواخر خرداد و گندم اوایل تیرماه است، اظهار کرد: امسال به دلیل افزایش دما زمان برداشت زودتر است و مراکزهم آماده تحویل هستند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه استراتژیک بودن محصول گندم و برنامه‌ریزی دولت برای آن، گفت: کشاوزان محصولات خود را به مراکز خرید دهند زیرا بهای محصول در کمترین زمان ممکن پرداخت خواهد شد و با توجه به بالا بودن  تناژ محصولات لازم است حتما کشاورزان مدیریت زمان برداشت را جدی بگیرند تا از ادحام و شلوغی جلوگیری شود و مراکز بتوانند به درستی کارهایشان را پیش ببرند.

انتهای پیام

دیدگاه شما