تازه های سایت

کد مطلب: 42103
4. تير 1399 - 7:56
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند از آغاز به کار پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه نهاوند در سوم تیرماه ۹۹ خبر داد و گفت: کار کتابخانه‌ای این کاوش از روز شنبه هفته جاری و امروز فصل جدید آن آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، سرپرست فصل پنجم کاوش معبد لائودیسه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی کشور، درنظر گرفتن سلامتی دکتر رهبر و با موافقت پژوهشکده باستان‌شناسی ایران سرپرستی هیئت پنجمین فصل کاوش به بنده واگذار و مقرر شد دکتر رهبر در جایگاه مشاور علمی در کنار پروژه باشد.

وی ادامه داد: این فصل کاوش با دو رویکرد آغاز شده که نخستین و مهمترین رویکرد آن حل معضل مردم منطقه دو خواهران نهاوند است چراکه ساکنان این منطقه ۵۰ سال حق ساخت و ساز نداشته‌اند و با پیگیری‌های فراوان هم اجازه ساخت و سازهای محدودی به آن‌ها داده شده است.

جانجان تصریح کرد: با توجه به صورت‌جلسه وزارتخانه میراث فرهنگی قرار شد گمانه‌زنی در این منطقه انجام شود و مناطق و محدوده‌هایی که آثاری از دوران سلوکی در آن وجود ندارد در ضوابط بافت تاریخی قرار دهیم تا مشکل مردم منطقه حل شود.

سرپرست هیئت پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه نهاوند با بیان اینکه در مناطقی که دچار بافت فرسوده می‌شوند مهاجرت پذیری اتفاق می‌افتد، گفت: مهاجرت پذیری مشکلات فرهنگی و اجتماعی را در پی دارد که در منطقه دوخواهران این اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با روند کاوش گره‌گشایی در کار مردم منطقه اتفاق بیفتد و بتوانیم محله دوخواهران را سامان بدهیم و همچنین از اتفاقات ناگوار احتمالی آینده در منطقه جلوگیری کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی نهاوند درباره دیگر هدف پنحمین فصل کاوش معبد لائودیسه توضیح داد: در حین گمانه ممکن است به شواهدی از دوران سلوکی و کشف معبد لائودیسه بربخوریم که این رویکرد  در تمامی فصل‌های کاوش مد نظر بوده است.

 

دیدگاه‌ها

اگر باستان شناسان ایرانی توانایی ندارند از کارشناسان و باستان شناسان یونانی کمک بگیرند آنها حتما اطلاعات بیشتری دارند.مردم نهاوند منتظر کشف این معبد هستند.

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام