تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 40285
6. بهمن 1398 - 8:03
برودت هوا در استان همدان که در برخی از روزها و ساعت‌ها حتی به ۱۶ درجه زیر صفر نیز رسیده است لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی را مورد تأکید قرار می‌دهد تا با خاموشی ها روبرو نشویم.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، همدان از استان‌های سردسیر کشور است که در بیشتر سال‌ها کاهش یک باره دما را در اوایل نیمه دوم سال تجربه می‌کند.

امسال دمای هوای نقاط مختلف استان همدان با ورود به فصل پاییز کاهش قابل توجه داشته و برودت هوا و نشستن درجه دماسنج در منطقه زیر صفر و منفی در روزهای آخر پاییز و با شروع فصل زمستان بارها اتفاق افتاده است.

برودت هوا در استان همدان که در برخی از روزها و ساعت‌ها حتی به ۱۶ درجه زیر صفر نیز رسیده است لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی را مورد تأکید قرار می‌دهد چراکه در فصل سرد سال افزایش مصرف گاز و برق را شاهد هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان همدان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون وضعیت فعلی دمای هوای همدان اظهار داشت: از امروز تا ۵ روز آینده آسمان استان همدان صاف تا قسمتی ابری است.

سعید باقری با بیان اینکه بارشی در این مدت در استان همدان نخواهیم داشت، عنوان کرد: فردا و پس فردا شاهد پایداری جو خواهیم بود که این امر افزایش غلظت آلاینده‌ها را در مراکز شهری و صنعتی به دنبال خواهد داشت.

هوای سرد تا روز سه شنبه در استان همدان ماندگار خواهد بود

وی با اشاره به اینکه هوای سرد تا روز سه شنبه در استان همدان ماندگار خواهد بود، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته همدان و گل تپه با دمای منفی ۱۰ درجه سردترین نقاط استان همدان بوده‌اند.

مدیرکل هواشناسی استان همدان با بیان اینکه دیروز بعدازظهر نهاوند با دمای ۶ درجه گرم‌ترین شهر استان همدان بوده است، گفت: حداکثر دمای همدان در روز گذشته ۲ درجه بالای صفر بوده است.

برودت هوا در استان همدان سبب شده شرکت گاز استان همدان در ارتباط با افت فشار گاز هشدار دهد چراکه احتمال افت فشار گاز با توجه به برودت هوا وجود خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت گاز استان همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه برای اینکه با احتمال افت فشار مواجه نشویم بحث اعمال محدودیت خواهیم داشت که مردم با همکاری خود می‌توانند جلوی محدودیت در مصرف سوخت را بگیرند، گفت: در این زمینه معمولاً اطلاعیه صادر می‌شود اما باید بر لزوم رعایت نکات ایمنی و مصرف بهینه گاز طبیعی در فصل سرما توسط همه مشترکین تاکید کرد.

استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و متناسب با فضا و ابعاد محیط با راندمان انرژی بالا عبدالله فیاض بر استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و متناسب با فضا و ابعاد محیط با راندمان انرژی بالا تاکید کرد و گفت: تنظیم دمای معتدل اتاق بر روی ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باید مورد توجه باشد.

فیاض با تاکید بر ضرورت اعمال مدیریت در مصرف بهینه گاز عنوان کرد: اگر مردم یک درجه وسایل گرمایشی خود را کمتر کنند ۵ تا ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

وی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ گونه قطع گاز به علت افت فشار گاز رخ نداده است، گفت: همکاران ما با آمادگی کامل به صورت شبانه روزی در تلاش هستند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان همدان نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به بحث سرمای هوا اطلاعیه‌ای مبنی بر مصرف بهینه برق برای استان‌ها صادر شده است.

مشترکان بار وسایل گرمایشی و تجهیزات برقی خود را کاهش دهند

محمدمهدی شهیدی با بیان اینکه در سرمای هوا بحث اعمال مدیریت مصرف را خواهیم داشت که لازم است مردم همانند گذشته با ما همکاری کنند، گفت: با توجه به کاهش دما و افزایش مصرف گاز در سطح کشور و کمبود سوخت نیروگاه‌ها درخواست شده به منظور پایداری شبکه برق و گاز به ویژه در استان همدان، مشترکان بار وسایل گرمایشی و تجهیزات برقی خود را کاهش دهند.

وی گفت: محدودیت مصرف گاز در نیروگاه‌های کشور همزمان با برودت هوا افزایش یافته و از طرفی مصرف در نیروگاه‌ها دوگانه است به گونه‌ای که هم از مازوت استفاده می‌کنند و هم از گاز طبیعی بهره‌مند هستند و در فصل زمستان که مصارف خانگی افزایش پیدا می‌کند برای ایجاد تعادل در مصرف، گاز برخی از نیروگاه‌ها و واحدهای تولیدی با محدودیت مواجه می‌شود.

اهدای پاداش خوش مصرفی به مشترکان

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان همدان اضافه کرد: به مشترکینی که مصرف انرژی خود را کاهش دهند پاداش خوش مصرفی تعلق خواهد گرفت.

با وجود اعلام شرکت توزیع نیروی برق همدان برای رعایت مصرف بهینه برق منطقه یک همدان اطلاعیه‌ای در خصوص خاموشی‌های امروز صادر کرده است
این اطلاعیه خاموشی‌های چندساعته برخی مناطق همدان را اعلام کرده که به نظر می‌رسد برای پیشگیری از خاموشی‌های آتی باید از هم اکنون به فکر صرفه جویی در مصرف انرژی بود.

ضرورت مصرف بهینه انرژی آنجا بیشتر احساس می‌شود که آموزش و پرورش نیز وارد عمل می‌شود و مدارس در مناطق مختلف استان همدان تعطیل می‌شود.

لزوم کاهش مصرف انرژی

درست است که علت تعطیلی مدارس برودت هوا و یخبندان اعلام شده اما به نظر می‌رسد آنچه مدیران این مجموعه را به تعطیلی مدارس وادار کرده لزوم کاهش مصرف انرژی است چراکه با افزایش مصرف گاز شاهد افزایش خاموشی‌ها خواهیم بود.

به هر حال اگر صرفه‌جویی انجام نشود ناخواسته شاهد خاموشی در مصارف خانگی خواهیم بود و بر همین اساس مردم باید در مصرف انرژی نهایت صرفه جویی را رعایت کنند تا عارضه‌ای متوجه شهر و شهروندان نشود.

دیدگاه شما

سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار