تازه های سایت

کد مطلب: 28414
1. آذر 1395 - 8:00
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نهاوند گفت: تاکنون ۱۶۰۰ هکتار جنگل دست کاشت با اعتباری بیش از ۱۲ میلیارد تومان در نهاوند ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، علی ده‌پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: با تلاش و کمک چند کشاورز، باغدار، مرتع‌دار و تلاش مهندسان فنی این اداره برای توسعه جنگل‌های و مراتع نهاوند و جلوگیری از فرسایش خاک و جذب باران در سال گذشته اقدام به کاشت بیش از 35 هزار هسته بادام شیرین به شکل گلدانی و پیاز موسیر در کوهستان‌های نهاوند کردیم.

وی افزود: با استفاده از این روش جدید در پاییز امسال نزدیک به 90 هکتار  جنگل‌کاری بادام کردیم که با این حجم کاری برای نخستین بار در ایران بیش از 35 هزار هسته بادام شیرین در 35 هزار گلدان کوچک کاشت و سپس به عرصه‌های منابع طبیعی منتقل و کاشته شد.

ده‌پهلوان افزود: یکی از جوانان موفق و تحصیل‌کرده نهاوندی برای نخستین بار در ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از تخریب مراتع و منابع طبیعی و با هدف ایجاد اشتغال اقدام به پرورش گیاه خوراکی و دارویی موسیر در ارتفاع 700 متری کوهستان گرین نهاوند کرد.

وی بیان کرد: فاصله کاشت این مزرعه در دل ارتفاع 700 متری و 30 کیلومتری شهرستان نهاوند است که در چهار قطعه زمین حدود 400 و 500 متری و در مجموع یک هکتار گیاه موسیر کاشته‌ شد که شامل چندین تن پیاز موسیر بود و این جوان برای کاشت موسیر 10میلیون تومان از محل اعتبارات اقتصاد مقاومتی تسهیلات دریافت کرد.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند با اشاره به کاشت و سود سرشار بادام شیرین در دل کوهستان به دلیل کم آب‌بر و پر محصول بودن آن اظهار داشت: تعداد 35 هزار هسته بادام با توجه به جدول برآورد هزینه برای تبدیل کردن نزدیک به 90 هکتار زمین کوهستانی به باغ نیاز است.

وی گفت: یک هکتار باغ دیم تعداد 200 اصله درخت بادام نیاز دارد بر همین اساس شرایط خوب آب و هوایی معتدل کوهستانی در نهاوند برای هر هکتار 400 درخت و در نهایت می‌توان نزدیک به 90 هکتار را جنگل‌کاری بادام کرد.

ده‌پهلوان عنوان کرد: چهار گونه بادام شیرین، تلخ، ارژن و کوهی در میان جنگل‌های طبیعی و دست کاشت نهاوند موجود است که امسال نیز بیش از 35 هزار گلدان بادام به عرصه‌های سراب‌های گیان‌، گاماسیاب، فارسبان‌، روستاهای کمالوند، سیاه دره خزل، دولت‌آباد، محمودوند، کنگاور کهنه برای کاشت منتقل شد.

وی افزود: در سال‌های اخیر صادرات بادام رشد چشم‌گیری داشته بنابراین توجه مسئولان و باغداران به کشت و توسعه آن معطوف شده و به طور متوسط از هر هکتار بادام بین 4 تا 5 تن بادام به دست می‌آید.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند اظهار داشت: برای غنی کردن و ارتقاء سرانه فضای سبز و جلوگیری از آلودگی هوا در طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس تاکنون 1600 هکتار جنگل دست کاشت با اعتباری بیش از 12 میلیارد تومان در چند سال اخیر در نهاوند انجام شد.

وی گفت: در شهرستان نهاوند از ابتدای انقلاب تاکنون نزدیک به 9000 هکتار جنگل دست کاشت به‌ صورت نهال و بذر درختانی مانند بنه، بلوط، گردو، زالزالک، داغ داغان، زبان‌گنجشک، اقاقیا، چنار، بادام، آلبالوی وحشی، کیکم، گلابی وحشی، سنجد و ده‌ها گونه دیگر در بیشتر اراضی منابع طبیعی نهاوند کاشته شد.

ده‌پهلوان تصریح کرد: تاکنون بیش از 22 هزار و 154 هکتار جنگل طبیعی و دست کاشت در نهاوند که ادامه سلسله جنگل‌های زاگرس احیا و نگهداری شد که نهاوند به لحاظ میزان سرانه جنگل رتبه نخست استان را از مجموع 35 هزار هکتار کل استان داراست.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند