تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 26964
25. ارديبهشت 1395 - 11:59
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند گفت: در چند روز گذشته با شناسایی یکی از انبارهای محل جمع‌آوری موسیر قاچاق، ۳ هزار کیلوگرم از این انبار کشف و ضبط شد.

به گزارش پایگاه خبری گرو به نقل از تسنیم، علی ده‌پهلوان اظهار داشت: در پی کسب خبری مبنی بر جابجایی مقادیر زیادی موسیر قاچاق توسط چند نفر به یک‌ منزل مسکونی نوساز در محله گل زرد نهاوند با پیگیری‌های انجام‌ شده و به دستور مقام قضایی قفل محل قاچاق باز شد.

وی گفت: پس از باز کردن قفل با حکم مقام قضایی و با کمک ماموران نیروی انتظامی و یگان حفاظت منابع طبیعی خانواده صاحب موسیرهای قاچاق با مانوران ناجا و یگان حفاظت و کارکنان منابع طبیعی درگیر شدند که با اعزام یگان ویژه به منطقه نزدیک به 3 هزار کیلو موسیر قاچاق انبار شده پس از بارگیری به این اداره حمل شد.

ده پهلوان گفت: فرد مذکور مدتی است که مبادرت به خرید و انبار موسیر می‌کند و افراد زیادی را برای کندن موسیر روانه عرصه‌های منابع طبیعی می‌کند که تخریبی جدی را انجام داده‌اند مدتی است که تمامی تحرکات آنها در  تخریب و انبار موسیر زیر نظر بود و امروز با حکم مقام قضایی قفل انبار وی شکسته و حکم اجرا شد.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند اظهار داشت: به دلیل ممانعت از باز کردن قفل انبار که با حکم مقام قضایی انجام شد و توهین و فحاشی و درگیری در محل، افراد خاطی بازداشت شدند گویا این فرد مقادیر دیگری موسیر را در انبارهای دیگر قاچاق کرده است.

وی بیان کرد: موسیر یکی از گیاهان خوراکی و دارویی است که در ارتفاعات شهرستان نهاوند مشرف با مرزهای استان لرستان به‌وفورمی‌روید و از این گیاه که از خانواده سیر و پیاز بوده و خواص درمانی قابل‌ توجهی دارد برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود که موقع برداشت آن اواخر فصل تابستان می‌باشد.

ده پهلوان افزود: به خاطر استقبال خوبی که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و مردم از خرید موسیر و گیاهان خوراکی و دارویی دارند برخی افراد سودجو برای کسب درآمد قرار گرفته و با برداشت بی‌رویه موسیر از سطح مراتع نسل این گیاه را در بعضی از مناطق از بین بردند.

وی گفت: محل رویش موسیر در بیشتر ارتفاعات نهاوند و بخصوص منطقه گاماسیاب می‌باشد که هرساله متخلفین جهت برداشت این‌گونه مرتعی با هجوم به محل رویش آنها ضمن تخریب اراضی ملی باعث از بین رفتن این‌گونه کمیاب می‌شوند.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان